Kadiķu audzes, akmeņi, meteorīta krāteris
16.05.2022 09:53
Kadiķu audzes, akmeņi, meteorīta krāteris - tepat, kaimiņu zemē, un to visu apskatīja 10. un 11. klases skolēni un audzinātājas Laila Strēle un Iveta Mame maija sākumā trīs dienu mācību ekskursijā Igaunijā.
Pirmajā dienā skolēni apmeklēja Tallinas TV torni (314 m augsts), kas sākotnēji būvēts raidorganizāciju pārraižu translācijai, noskaidroja elektromegnētisko viļņu izplatīšanās nosacījumus. Priecājās par lielisko pilsētas panorāmu, apskatīja modernu interaktīvu izstādi, kurā apkopoti igauņu panākumi dažādos laikmetos un nozarēs, kas padarījuši Igauniju pazīstamu visā pasaulē. Ekstrēma “atrakcija” visiem bija pārvarēt bailes no augstuma, pastaigājoties pa 21. stāva platformas stikloto grīdu, kurā paveras skats uz “brīvo kritienu” no 170 m augstuma.
Jūras muzejā, aplūkoja hidroplānu angāru eksponātus, kas liecina par vēsturi un jūras tehniku, sākot no vadīšanas simulācijas iekārtām līdz pat iespaidīgajām zemūdenēm.
Romantiska pastaiga pa Tallinas vecpilsētu bija lielisks dienas noslēgums.
Nākošajā dienā skolēni noskaidroja, kā rodas tāds dabas brīnums kā Keilas ūdenskritums (6 m augsts un vairākus desmitus m plats). Padizes klosterī, vienīgajā cisterciešu klosterī Ziemeļeiropā, apskatītīja pastāvīgo izstādi, baznīcu, kapenes, iekšpagalmu un pagrabu, sajuta 13. gs. vēstures “elpu”. Daudzi jaunieši pirmo reizi iepazina ūdens transportu – ar prāmi nokļuva Sāremā, vienā no lielākajām salām Baltijas jūrā. Apskatīja Kāli krāteri - Eiropā pirmo zinātniski pierādīto meteorīta krāteri, pastaigājās pa Panga dolomīta klinšu stāvkrastu, pārbaudīja laiku dolomīta saules pulkstenī. Anglā apbrīnoja Sāmsalas simbolu - vējdzirnavu kompleksu, Kuresāres vecpilsētā izstaigāja bīskapa cietoksni, izbaudīja pilsētas krāšņumu vakarā. Atpūšoties SPA, tika izskaidrota t° un mitruma savstarpējā sakarība.
Pēdējā dienā “tika iekarotas” Īgu stāvkrasta kaļķakmens klinšu alas un kadiķu audzes Muhu salā.
Ekskursija bija izglītojoša dažādās nozarēs, tās bija piepildītas mācību dienas ārpus klases. Skolēni šādās ekskursijās apgūst arī sociālās prasmes – būt vienam no klases kolektīva, kopā dzīvot, atpūsties, rēķināties ar citiem un vienkārši draudzēties.